Děkujeme EU, žes nám opravila chodník…

neděle 30. srpen 2009 04:01

Zajel jsem si na pár dní na Šumavu. Zahoubařit si, zrelaxovat a tak. Byl jsem nadšen. Obvykle totiž jezdím do Krkonoš, nebo Jizerek a Šumava už dlouho unikala mojí pozornosti. Ani nevím kdy jsem tam byl naposledy. V části, kterou jsem navštívil, mě nadchlo snad úplně všechno. Příroda, chalupy, roubenky a vůbec domy, které respektují ráz krajiny i tradiční architekturu Šumavy. Hub dost, počasí dobré, tak jsem si liboval, jak budu pár dní abstinovat od novin, negativních zpráv a politiky vůbec a jak pěkně si vyčistím hlavu. Úplně mi však tento úmysl nevyšel. Přece jen se našlo něco, co mě poněkud namíchlo.

Zaregistroval jsem na mnoha místech takovéto "děkovné" cedule:

Cedulí jsem potkal povícero, ale v místě mého ubytování (kde jsem měl foťák) byly tyto dvě. Jedna byla u takového malinkého parčíku, asi 5 metrů na 5 metrů. Uprostřed pomníček. V akci "Z", jak se kdysi říkávalo, by to místní chlapi, měli za víkend. Druhá cedule byla u několika metrů rozdělané silnice…

Já nevím, snad jsem hnidopich, ale nějak mě to rozladilo. Ta věta: "Evropa investuje do venkovských oblastí"… To, jak to celé navozuje dojem, že nám ta Evropa něco platí ze svého, něco, co bychom bez ní ani neměli.

Ve skutečnosti pěkně zaplatíme, někdo tu hromadu peněz přehrabuje a přehazuje, něco si nechá a zbytek zas vrátí zpátky. A protože je ta Evropa holka spravedlivá a má sociální cítění, tak těm co vydělali hodně a hodně zaplatili, vrátí míň (však oni si zas vydělají). Těm kdo vydělal málo a málo také zaplatil, tak pod ručkou, významně pomrkávaje, něco přidá.

Nevím, jestli Česká republika je nyní čistým plátcem, nebo ne. Vím ale, že jsou státy, které budou nejspíš čistými příjemci na věky věků… Kdo někdy viděl pracovní morálku Řeků, nebo Portugalců, nebude se se mnou o tom přít. Což o to, nejen prací živ je člověk, mě jejich lifestyle nevadí. Ale nic není zadarmo, jak každý ví a tak jejich standard musí někdo zafinancovat. Mám živou představu, kdo z EU to asi bude a dovedu si také představit, že jestli v této skupině ČR zatím není, tak v ní časem skončí…

Proto si myslím, že bychom měli s vděkem projevovaným směrem k EU, opravdu šetřit. EU nám žádné vesnice nefinancuje. Financujeme si je sami. To, že peníze putují krkolomně po trase: Kotěhůlky – Brusel – Kotěhůlky, na věci nic nemění.
Oto Jurnečka

Oto Jurnečka

Oto Jurnečka

To co píšu, má vždy vztah ke společnosti a politice. To znamená, že mohu psát prakticky o čemkoli.

Formulování myšlenek je pro mne taková psychohygiena. Názory mám politicky nekorektní, ale neuchyluji se k neslušnosti, atd. Co mě na dnešní mediální a politické scéně vadí asi nejvíce je argumentace "ad hominem" a celková "nevěcnost". Obojímu se snažím vyhýbat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy