Máte kérku?

čtvrtek 20. srpen 2009 23:14

Také se vám zdá většina tetování, neboli kérek k uzoufání nudná a neoriginální? Mě většinou ano. Jistě, občas jsou k vidění i zajímavé kousky. Stejně ale - nuda! Je jich zkrátka příliš. Těch chodících galerií vystavujících repliky stejných dílek. A přece je na tetování něco zajímavého. Fakt, že se během let stalo opakem sebe sama. Totiž to, co dříve tetování představovalo už dnes nepředstavuje. Naopak, stalo se tím, vůči čemu se kdysi vymezovalo. Jen takovou módičkou pro každého.

Tetování bylo vždy znakem příslušnosti k určité subkultuře. K japonské mafii Jakuze, nebo v našich skromných podmínkách, ke kriminálnímu prostředí. V devadesátých letech se pak stalo typickým znakem i některých nekriminálních subkultur, jako jsou třeba "rockeři", nebo "motorkáři". Vždy představovalo projev svébytnosti a individuality. Byl to výkřik: Nejsem součást stáda! Jsem originální!

Za pouhých 15 let se stalo tetování naopak ryze stádní záležitostí. Kdo dnes leze do tetovacího salonu, nečiní tak s úmyslem odlišit se od masy, ale spíše se záměrem zařadit se, zapadnout do svého prostředí, nevyčnívat. Tomu odpovídá i většina námětů, které můžeme na kůžích vidět. Ostnaté dráty, jing-jangy, draci, čínské znaky… Pravda, tady se už projevuje určité zhnusení pravověrných, kteří se od nejprofláklejších motivů ostře distancují. To nové a originální, co tito průkopníci tetování zavádí, je ovšem rychle zkopírováno a absorbováno masou následovníků… I ten nejoriginálnější motiv, je během krátké doby vidět v nabídkách dětského tetování na stáncích u Mácháče a dalších letoviscích. Uf. Být hudebním skladatelem Franzem, vážně bych se obával, že se můj celomodrý, potetovaný obličej, stane všedním úkazem našich ulic a přestane být tím odvážným uměleckým dílem, které nechápu, ale obdivuji odvahu ho nosit…

Přeháním, to se nikdy nestane. Módu sice lidé rádi a slepě následují, ale vocamcať pocamcať. Nesmí to moc bolet. A tak v souladu s cyklickou povahou společenských jevů, očekávám spíš opačný pohyb. Potetovaných je už příliš. To se vyznavačům nonkonformity nemůže líbit. Pro takovou skupinu se tetování může stát velice rychle "fuj". Budou-li to navíc nějací umělci, či prostě lidi schopni ovlivnit veřejné mínění, může být z tetování v krátké době velké společenské fó-pá. Něco jako vyjít na ulici v krimplenkách se sestřihem na havla. Zmatení, potetovaní následovníci, kteří za své "Kuře Kung Pao v čínštině", dali celé kapesné, budou v panice shánět peníze, aby se té své ostudy na kotníku, rameni, nebo nedej bože celých zádech, zbavili. Salony odstraňující tatoo, budou mít žně.

Přesto doufám, že zůstanou pevní a nezlomní příznivci, kteří si výraz své osobitosti na těle ponechají. Za nějakých 20 let, bude totiž docela legrace zajít si na koupaliště a hádat, jestli ten povadlý netopýr na zádech místního prodavače párků, nebyl náhodou kdysi majestátný drak, nebo jiná mytická příšera.

Oto Jurnečka

Oto Jurnečka

Oto Jurnečka

To co píšu, má vždy vztah ke společnosti a politice. To znamená, že mohu psát prakticky o čemkoli.

Formulování myšlenek je pro mne taková psychohygiena. Názory mám politicky nekorektní, ale neuchyluji se k neslušnosti, atd. Co mě na dnešní mediální a politické scéně vadí asi nejvíce je argumentace "ad hominem" a celková "nevěcnost". Obojímu se snažím vyhýbat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy