Vidět rozdíl mezi jezevčíkem a labradorem

středa 12. srpen 2009 19:40

Omlouvám se za zavádějící nadpis. Milovníci psů se nic zajímavého nedozví. Inspirovala mě včerejší vášnivá diskuze s jedním známým. Dohadovali jsme se o politice a protože se známe a víme, že máme na mnohé věci diametrálně rozdílné nárory, stočí se debata většinou právě na ně. Jednoduše řečeno, já obhajuji ty názory, které jsou absolutně kritické k celému tomu sociálnímu experimentu zvanému multikulturalizmus. Jemu to naopak přijde velmi "cool".

Samosebou se nikdy nedohodneme a tak debata většinou končí patem. Včera diskuzi ukončil kategorickým prohlášením: "Já mezi rasami nedělám rozdíly". A bylo to. Mělo to punc jakéhosi imperativu. Pochopil jsem, že tento výrok je jeho ideovým východiskem. Z celého srdce věří, že nedělat rozdíly mezi rasami je správné! Něco jako Nezabiješ!, Nesesmilníš!, Nebudeš dělat rozdíly mezi rasami! Od toho se pak odvíjí zbytek jeho uvažování. Pokud bude důsledný, tak nezabije, ani když bude lupič mířit zbraní třeba na člena jeho rodiny. Pokud bude důsledný, nebude dělat rozdíly mezi rasami, ani když je uvidí na vlastní oči. V takovém případě by rozdíl popřel. To co by se jako takový rozdíl jevilo, by pak vysvětlil jako důsledek nějakého vnějšího vlivu. Nejspíš diskriminace.

Mám hodně přátel, kteří si myslí něco jiného než já. Asi většinu. Oni mě berou s rezervou a i já většinou jejich argumentaci beru. Jiný kamarád například, velice dobře vidí rozdíly mezi rasami, ale má pocit, že by nebylo na škodu západní společnosti, pokud by se nechala ovlivnit třeba jiným vztahem k práci a povinostem. Říká, že by ubylo infarktů a mrtvic. No, má pravdu. Že by byly i jiné důsledky už většinou nerozebíráme.. :)

Ovšem "Nedělám mezi rasami rozdíly", to je jiná káva. Tak nějak mě provokuje když vidím, že si někdo myslí přesně to, co si myslet má. Když nemá špetku kritického rozumu a skepse ke zjeveným pravdám. Ne, nevzdoruji autoritám. Většinu z toho co mě naučili že je dobré a zlé, respektuji. To, co se obecně považuje za mravné, považuji za mravné i já. A naopak. Ale to je jiné. Většina z těchto mouder předků, prošla testem času a jejich platnost se dnes potvrzuje více, než kdy jindy..

"Nedělám mezi rasami rozdíly", je z rodiny výroků: "Zpátečníci jsou špatní", "Pokrokovost je dobrá". Kdyby můj známý žil před 50ti lety, nejspíš by se zaštiťoval jedním z těchto axiomů stejně, jako dnes tímto. Výrok "Nedělám mezi rasami rozdíly" nemůže projít testem reality. Je to jako byste (z nějaké módní manýry), nedělali rozdíl mezi Jezevčíkem a Labradorem. Potom se pokoušeli Labradora nacpat do nory a byli překvapeni, že to nejde.
Oto Jurnečka

Oto Jurnečka

Oto Jurnečka

To co píšu, má vždy vztah ke společnosti a politice. To znamená, že mohu psát prakticky o čemkoli.

Formulování myšlenek je pro mne taková psychohygiena. Názory mám politicky nekorektní, ale neuchyluji se k neslušnosti, atd. Co mě na dnešní mediální a politické scéně vadí asi nejvíce je argumentace "ad hominem" a celková "nevěcnost". Obojímu se snažím vyhýbat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy