Zamýšleli voliči Věcí Veřejných zvolit pravici?

sobota 29. květen 2010 22:33

Volby jsou za námi. Měl jsem favorita, který se do parlamentu nedostal, ale nevadí. Ani jsem s tím nepočítal a výsledek nakonec není tak špatný.

Rozbíhají se jednání, novináři se předhánějí ve svých analýzách. V jedné z nich zazněla slova, která mě zarazila. Komentátor suše konstatoval, že pravice dokázala zmobilizovat lidi a také že příběh Řecka, pozměnil politické klima u nás tak, že nyní více lidí volí pravici. Je to pravda? Opravdu tady v poslední době nastal nějaký výrazný posun v názorech lidí? Opravdu se dříve levicově myslící lidé, náhle přeorientovali na pravici?Já myslím, že rozložení sil, je již po léta stejné. Jsem přesvědčen, že voliči Věcí Veřejných, když se teď dozvídají, že zvolili pravici, tak jenom zírají a nechápou to. Věci Veřejné jsou nyní prezentovány jako pravicová strana, ale zamýšleli skutečně Johnovi voliči, podpořit v této zemi pravici a umožnit jí tak vytvořit příští vládu?

Myslím, že většina z nich ne! Věřím dokonce, že Věci Veřejné volili levicově založení lidé. Bývalí voliči sociální demokracie, kteří se jen nechali lapit na obličej, který znali z TV NOVA....  

Vlastně geniální krok pravice. Vytvořit pravicovou stranu, přitažlivou pro levicového voliče...  "Podívej táto, to je ten John z Novy a prej bude tepat do těch korupčníků…". Tady bych hledal voliče Johnovy strany, určitě ne mezi pravičáky…

Pokud bychom tedy přijali tento pohled, jak by vypadalo rozložení sil na ose pravice-levice?


Soc.dem ........... 22%
KSČM ............... 11%
VV .................... 11%
SPOZ ................ 4%
Levice celkem: 48%

ODS .................. 20%
TOP09 ............... 17%
KDU ................... 4%
Suverenita .......... 4%
Pravice celkem: 45%

Byl by tu opět pat!!

A to je to o čem jsem já přesvědčen. Bez ohledu na to, co se děje v Řecku, Portugalsku, nebo USA – přesvědčení lidí je neměnné. Pravičák zůstává pravičákem, levičák levičákem… Neznám nikoho ze svého okolí, kdo by přešel z jednoho tábora do druhého.

Pokud chce někdo v takto neměnném politickém prostředí dosáhnout odlišné konstelace ve sněmovně, musí udělat nějaký trik. Třeba jako ten s Věcmi Veřejnými. Přesvědčit jednodušší voliče, aby volili stranu, kterou vlastně volit nechtějí… Na sociálním státu závislému voliči, podstrčit nějakou tu sympatickou tvář z obrazovky...

Ale ani my pravicoví voliči, kteří se rádi považujeme za inteligentnější, nejsme imunní vůči těmto trikům... Kolikrát jsme uvěřili někomu, kdo nás opíjel sliby zodpovědné pravicové politiky, aby pak vykonával politiku nezodpovědnou, reálně sociál-demokratickou?

Jistě je to legitimní způsob vedení boje a získávání moci. My voliči, můžeme být jen obezřetní ... a mít dobrou paměť.
Oto Jurnečka

Oto Jurnečka

Oto Jurnečka

To co píšu, má vždy vztah ke společnosti a politice. To znamená, že mohu psát prakticky o čemkoli.

Formulování myšlenek je pro mne taková psychohygiena. Názory mám politicky nekorektní, ale neuchyluji se k neslušnosti, atd. Co mě na dnešní mediální a politické scéně vadí asi nejvíce je argumentace "ad hominem" a celková "nevěcnost". Obojímu se snažím vyhýbat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy