Václav Moravec. Novinář? Politik!

neděle 25. duben 2010 21:11

Václav Moravec. Novinář, redaktor a elitní politický moderátor. Takový náš Larry King, říkají. Sbírá jednou cenu za druhou, oceňován jak odbornou, tak laickou veřejností. V čem spočívá jeho úspěch?Politické debaty jsem sledoval hlavně v devadesátých letech. To bývaly ještě zajímavé. O něco se hrálo a zdálo se, že je to i v našich rukách. Pár moderátorů se v těchto pořadech tehdy vystřídalo, ale myslím, že nejvíce se zapsal do povědomí pořad "Co týden dal", vedený Otou Černým. Nu dobrá, dnešními měřítky byl Ota Černý takový až příliš lidový. Nevzbuzoval dojem profesionálního novináře. Ale já si ho pamatuji, jako objektivního moderátora, dávajícího stejnou šanci všem a který svůj vlastní politický názor cudně skrýval. Politiku prostě komentoval, ale nevytvářel. Tehdy se v dobovém idealizmu věřilo, že je to tak správné…

Václav Moravec, to je jiná káva. Vzhled mladého perspektivního muže s dobrými školami, sympatické vystupování, dobrý rétor. Když se objevil, toto na něm zaujalo jako první. Diskusní pořady vedl kultivovaně, svým zjevem a projevem jim vdechl novou atmosféru. Takovou západní..

Občas, jako sláma z bot, vyčouhl při moderování, jeho vlastní politický názor. Nebylo to ale často a nebylo to moc. Sotva jsem si toho povšiml. Časem však, asi jak rostlo sebevědomí, Moravcovy názory už nevyčuhovaly, ale přímo na diváka vyhřezly. Mohl si to dovolit. "Náš nejlepší politický moderátor!", "Pořad s největší sledovaností!". Pro televizi požehnání, politici ho, zdá se, respektují, divák ho miluje. Tak kdo by ho napomínal? Kdo by ho trestal?

Postupně se stalo normou, že Václav Moravec politiku nemoderuje. On ji spoluvytváří. Patřičnými komentáři dá divákovi na srozuměnou, který názor je ošklivý a kterému je třeba zatleskat. Rovněž vytváří jakousi medio-realitu ve které je jasné, kteří politici jsou hodni naši úcty a kteří našeho pohrdání. Že přeháním? Zamyslete se a položte si otázku, kteří politici jsou pro Václava Moravce ti zlí a kteří ti hodní. Vsadím se, že každý ví, které zařadit do které skupiny.

Každý novinář má jistě svoje politické názory. Ale ty by měly zůstat jeho privátní věcí a veřejnoprávní televize by neměla sloužit k jejich prezentaci a propagaci. Alespoň já je platit nechci. Nejsem na Moravcův názor zvědavý. Chci aby se mu hosté ve studiu nepřekřikovali, víc od něj nečekám.

Václav Moravec není nestranný a není nestranný veřejně! Svoje politické preference propaguje každý týden v televizi, dnes už tak neskrývavě, že  po skončení pořadu vím víc, co si o problematice myslí on, než pozvaní politici.

A tak si kladu otázku. Je Václav Moravec jen obyčejný novinář, kterému to prochází, neboť jeho postoje a názory, které šíří do éteru, vyhovují tvůrcům mediokracie? Nebo je to vykutálený stratég, který dělá vlastní politiku a má tolik vysílacího času, že se o tom předsedům největších stran ani nezdá …?

Ani bych se nedivil, kdyby před příštími parlamentními volbami, vznikla nová strana s předsedou Moravcem. Když to zafungovalo Radku Johnovi, proč ne Václavovi? A do předsednictva pak usadit třeba bývalé členy Unie svobody, Zelených, a tak podobně. Vždyť víte koho myslím... 

Já se nechám překvapit.
Oto Jurnečka

Oto Jurnečka

Oto Jurnečka

To co píšu, má vždy vztah ke společnosti a politice. To znamená, že mohu psát prakticky o čemkoli.

Formulování myšlenek je pro mne taková psychohygiena. Názory mám politicky nekorektní, ale neuchyluji se k neslušnosti, atd. Co mě na dnešní mediální a politické scéně vadí asi nejvíce je argumentace "ad hominem" a celková "nevěcnost". Obojímu se snažím vyhýbat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy