Poslušní Němci

pátek 16. duben 2010 17:15

Nebudu zatloukat. Němce mám rád. Imponují mi vlastnostmi, které jsou jim připisovány. Jsou inteligentní, kreativní, pracovití, pořádní, spolehliví, dochvilní, organizovaní, efektivní… Ale každá mince má dvě strany a tak někdy mohou být i tyto úžasné vlastnosti na škodu.Kdysi jsem četl o experimentu, který v Německu provedli studenti sociologie. Našli dvě telefonní budky, jednu označili panáčkem, jako že pro pány a druhou panenkou, jako pro dámy. Pak jen čekali. A skutečně. Naprostá většina návštěvníků telefonní budky, dodržela pokyny a telefonovala z budky jim určené. Muži z budky s panáčkem a ženy z budky s panenkou. Závěr tohoto studentského testíku byl výrok, že: "Němcům je radost vládnout".

Vzpomněl jsem si na to dnes, když jsem četl další článek o hromadném opouštění katolické církve v Německu v důsledku pedofilních skandálů. Napadlo mě, že ti lidé musí být strašně lehko manipulovatelní. Co jim řekne autorita – to je svatá pravda. Momentálně jsou tou autoritou zřejmě média. Němec si přečte několik článků a myslí si přesně to, co si myslet má. Bez špetky kritického myšlení. A hned vystupuje z církve, kde bylo 10 generací jeho předků... Není divu že tak rychle skočili na špek Hitlerovi, pak Komunardum … v současnosti zas Multikulturalistům... Němci jsou dobří lidé – ale zoufale lehkověrní.

Řekl bych, že my Češi máme přece jen kritičtějšího ducha. Hned tak se do ničeho nevrháme. Do organizací příliš nelezeme, to už musí být. A když už tam jsme, tak nevystupujeme sotva se obloha trochu zatáhne. Na just ne! Když se nám něco nelíbí, tak se ptáme, vztekáme a nadáváme. A vždy hodně pochybujeme. Historická zkušenost nás naučila skepsi. Díky Bohu za ni!
Oto Jurnečka

Oto Jurnečka

Oto Jurnečka

To co píšu, má vždy vztah ke společnosti a politice. To znamená, že mohu psát prakticky o čemkoli.

Formulování myšlenek je pro mne taková psychohygiena. Názory mám politicky nekorektní, ale neuchyluji se k neslušnosti, atd. Co mě na dnešní mediální a politické scéně vadí asi nejvíce je argumentace "ad hominem" a celková "nevěcnost". Obojímu se snažím vyhýbat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy